Koncert dla Mamy i Taty

Wystarczą trójkąty (we wstępie / łączniku / zakończeniu) i pięć dźwięków od “do” do “sol” (w refrenie) i wzruszający koncert gotowy. Zwrotka, zdecydowanie łatwiejsza może być śpiewana przez maluszki. Refren, koniecznie z gestami, które bardzo pomagają – możemy oddać starszakom. 
Choć ja Wam gwarantuję, że maluszki też będą chciałby śpiewać o rekinie i robić falę!

Dzwonki w refrenie:

Koncert dla Mamy i Taty

Zabawa muzyczno-ruchowa "Tańczymy dziś walca"

Pozornie prosta, bo któż by nie umiał zatańczyć walczyka. Gdy jednak dodamy zasadę, że gdy słyszymy dźwięki niskie tańczymy na piętach, a przy wysokich – na palcach – robi się zabawnie. Zabawę warto wprowadzić wcześniej na zajęciach po to, by to dzieci mogły w pewnym sensie “prowadzić” swoich rodziców.  Zasady możemy utrudniać np. dźwięki niskie – tańczymy kucając, dźwięki wysokie – podnosząc ręce do góry lub tańcząc na paluszkach jak baletnica. Zabawę można wykorzystać też przy innych okazjach i np. robić masażyk na plecach, zawsze zgodnie z zasadą – dźwięki niskie – masujemy nisko, wysokie – wysoko, albo dźwięki niskie – piąstkami, wysokie – palcami. Jeśli te wersje Wam się znudzą, możecie wykorzystać zabawę do “tańca kredek” i ustalić, że np. dźwięki wysokie – tańczy żółta, a niskie – niebieska. Kredki można zastąpić dowolnym przedmiotem, np. klockami.  Jak zawsze, w tworzeniu wariantów ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia.

Wspólne śpiewanie

Piosenka “OAE”, zbudowana na zasadzie powtarzania, idealnie sprawdzi się jako piosenka, którą bez nauki tekstu można zaśpiewać razem z rodzicami. Jeśli gracie na ukulele, możecie również podzielić wszystkich na różne grupy np. mama / tata / dzieci i wybierać za każdym razem grupę, która ma powtórzyć daną frazę – wskazówką jest ukulele, tak jak w filmiku poniżej.

Finał i wspólny taniec

“Papaya” Urszuli Dudziak to idealny utwór na wspólny finałowy taniec. 
Dzieciom możemy dać kolorowe pompony, które podnoszą  do góry – raz w lewo, raz w prawo.
Ruch? Lewo, prawo, obrót i taniec gotowy, powolne unoszenie się do góry, wyskok, pociąg. Spokojnie! Poprowadzi Was muzyka!

Materiały dodatkowe:

Dodatkowo niezmienne polecam piosenki z ubiegłych lat.
Mamo tato – propozycja dla maluszków.
Walca na dwa – dla starszych dzieci.